bbbbb

sara2

به نام خدا

هموطنان، فرهیخنگان، هنرمندان،
دوستداران فرهنگ ایران،
و عاشقان ایران و ایرانی

«… با همین دریا

همین طوفان

و همین قایق

سخنی هست اگر، باید گفت،

رفتی هست اگر، باید رفت … »

 نادر ابراهیمی – در حد توانستن
نادر ابراهیمی را می‌شناسید؟ او نویسنده‌ی برگزیده، پژوهشگر، ایران‌شناس، مدرس، فیلم‌ساز، صاحب نظر در تعلیم و تربیت، نو آور در عرصه‌ی ادبیات کودک و نوجوان، سراینده‌ی سرودهای میهنی از یاد نرفتنی (با صدای استاد محمد نوری) و … است. مجموعه‌ی آثار، طرح‌ها، برنامه‌ها، کتاب‌ها و کتاب‌خانه‌ی او، یادگاری ارزشمند از آن بزرگوار است که می‌تواند برای معاصران و نسل‌های بعد مورد استفاده و سودمند باشد. او هنرمندی است که بیش از صد اثر برای بزرگسالان و کودکان و نوجوانان خلق کرده، چندین مجموعه‌ی تلویزیونی به یادماندنی و فیلم‌های مستند و داستانی ساخته و شاگردانی توانا در رشته‌های گوناگون فرهنگی و هنری تربیت کرده که خود بر فضای فرهنگی – هنری تأثیرگذار بوده‌اند و از چهره‌های شاخص هستند. نادر ابراهیمی چندین جایزه ی ملی و بین‌المللی دریافت کرده است.
ما – خوانندگان آثار او، دوستان، همراهان، آشنایان و خاندان ابراهیمی – برآنیم تا فضای مسکونی او تبدیل به گنجینه‌ی آثار و محل فعالیت‌ هنرمندان، ادیبان، محققان و دانشجویان برای دیدار، تحقیق، پژوهش و نگارش گردد تا از این رهگذر فعالیت‌های مورد نظر نادر ابراهیمی برای جامعه‌ ادامه یابد و آثار و طرح‌ها و برنامه‌هایش پیگیری شود.
با حفظ كاشانه‌ي مهربان و سبز نادر – محل خلق آثار و انديشه‌هايش – او را مهمان جاودانه‌ي باغ خاطره‌هايمان كنيم.
می خواهیم در «سرای ابراهیمی» ده‌ها اثر چاپ نشده، فیلم‌نامه‌ها، دست‌نوشته‌ها، تحقیقات و سخنرانی‌های او را حفظ کنیم.
می‌خواهیم موزه‌یی از یادگارهای شخصی او را در ارتباط با : نویسندگی، فیلم‌سازی، کوه‌نوردی، پیاده نوردی در جای جای ایران، نقاشی، خطاطی، و … فراهم آوریم.
می‌خواهیم بخشی از این سرا را به آثار کودک و نوجوان او اختصاص دهیم تا فرزندانمان شادمانه بیایند، ببینند، بخوانند و بیاموزند.
برآنیم تا از کتاب‌های نسبتا زیاد او کتاب‌خانه‌یی برای استفاده‌ی همه‌ ایجاد کنیم.
دوست داریم همان کنیم که به نظر شما می‌رسد تا کاشانه‌ی او به مرکزی فرهنگی – به یاد و درخور نادر ابراهیمی – بدل شود. ناگفته پیداست که برای بنیادگذاری این مرکز فرهنگی، نیاز به دراختیار داشتن تمام ساختمانی است که خانه‌ی او یکی از چهارواحد آن است. برای دست‌یابی به چنین هدفی، به هم‌اندیشی، هم‌دلی، هم‌راهی، هم‌یاری، و حمایت معنوی و مادی شما دوست‌داران نادر، نیاز داریم، به هر شکلی که می‌خواهید و می‌توانید. در گفتگو با بانوی همیشه همراه نادر، موافقت متواضعانه‌ی ایشان را برای ارسال این پیام دریافت داشتیم.
حضور شما در پی‌ریزی این حرکت فرهنگی ، تجلیل و پاسداشت تلاش‌های ارزشمند بزرگ‌مردانی است که چون نادر ابراهیمی برای اعتلای ادبیات، هنر و فرهنگ ایران زمین از بُنِ‌جان کوشیده‌اند.
محبت کنید و این پیام را برای کسانی که به ایران و ایرانی و نادر ابراهیمی‌های این سرزمین می‌اندیشند بفرستید.

«… می‌توانیم همه‌ی خوبی‌های گذشته را به حال بیاوریم و به آینده ببریم…»

نادر ابراهیمی

«مدرسه‌ی دیگری هم وجود دارد»

با احترام،
خانواده ی ابراهیمی،
تعدادی از دوست‌داران، یاران و همکاران، هنرمندان:

احمدرضا احمدی، علی اکبر صادقی، نورالدین زرین کلک، محمد نوری، عباس کیارستمی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی، ابراهیم حاتمی‌کیا، عزیزالله حاجی مشهدی، شکور لطفی، پدرام اکبری، و شورای کتاب کودک و نوجوان، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران، انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان، انجمن فرهنگی هنری تصویرگران، موسسه پژوهشی کودکان دنیا، انجمن پژوهشی ـ آموزشی پویا، کانون توسعه‌ی فرهنگی کودکان، کانون فرهنگی – پژوهشی کودکان ایران فردا، موسسه‌ی مادران امروز، انجمن ترویج علم، مهدکودک فروغ (محل پژوهش‌های کودک شناختی نادر ابراهیمی)، حوزه‌ی هنری تبلیغات اسلامی، خانه‌ی هنرمندان، خانه‌ی سینما، کانون هنرمندان رواق(حوزه‌های علوم دینی) جشنواره جهانی فیلم تک، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان، موسسه‌ی گل آقا، انتشارات روزبهان، انتشارات فرهنگان، انتشارات همگام با کودکان و نوجوانان ، انجمن کوهنوردان ایران …

و سعيد كيائي، ماهور احمدي و سميه فراهاني ، مسئولين پيگيري طرح: سراي نادر ابراهيمي
سپاسگزاریم که به پیاممان در مورد «سرای ابراهیمی» پاسخ دادید. دلگرممان کردید که تنها نیستیم، و این کار بزرگ با حمایت ایرانی و سازنده‌ی شما شدنی است. انشاالله
تأسیس بنیاد نادر ابراهیمی در حال طی مراحل قانونی و اداری است. به زودی به سئوالات و ابهامات شما در مورد خریداری ساختمان محل سکونت ابراهیمی و مشخصات آن پاسخ خواهیم گفت و اینکه حمایت‌های شما تحت نظارت بنیاد نادر ابراهیمی صرف خواهد شد.
شخصیت‌های زیر ، برای حضور در هیئت موسس ، هیئت امنا و هیات مدیره‌ی بنیاد موافقت خود را اعلام کرده اند‌:
 • سرکار خانم گیتی اسماعیلی (سرپرست مهد کودک فروغ و همراه نادر ابراهیمی در پژوهش‌های کودک شناختی)
 • آقای احمدرضا احمدی (شاعر نامدار ایران)
 • آقای مهندس احمد منصوری (مدیر انتشارات فرهنگان)
 • آقای حسن کیائیان (رئيس اتحاديه ناشران و مدیر نشر چشمه)
 • آقاي شهرام اقبال زاده (عضو شوراي كتاب كودك و نوجوان، دبير و سخنگوي انجمن نويسندگان كودك و نوجوان و منتقد، مترجم و پژوهشگر ادبيات كودك و نوجوان)
 • آقای محمودرضا بهمن پور (مدیر نشر نظر)
 • آقای حامد کنی (مدیرعامل انتشارات روزبهان، ناشر اختصاصی آثار نادر ابراهیمی)
 • آقای کیومرث پور احمد (کارگردان)
 • آقای کمال تبریزی (کارگردان)
 • آقای ابراهیم حاتمی کیا (کارگردان)
 • آقای عزیرالله حاجی مشهدی (منتقد فیلم و مدرس سینما)
 • آقای حسین اخوان طباطبایی (مدیر شرکت سِلفام)
 • آقای علی اصغر گلسرخی (رئیس هیئت مدیره شرکت تِه‌تيس)
 • آقای علیرضا زُهادی (مدیر و بنیانگذار جشنواره بین المللی فیلم تک، مدرس و محقق سینما)
 • آقای شکور لطفی (نویسنده‌ی کودک و نوجوان و کوهنورد )
 • آقای پدرام اکبری (مستند ساز)
 • و فرزانه‌ی ابراهیمی (همسر نادر ابراهیمی)
دست با محبت‌تان را می فشاریم و می‌گوییم : عشق شما به ایران و اندیشه های پربار و نیک ایرانی جاودانه باد.

« … من اگر وطنم را عاشقم،

خاک پرستی نیست،

دوست داشتن قدمگاه مردمی است

که سخت دوستشان دارم…»

از مصاحبه‌ی نادر ابراهیمی در سال ١٣٧٤

فرزانه ابراهیمی
و جمعي از علاقه‌مندان به نادر ابراهیمی